dramatization - онтологија

драматизација повеќе

мн. драматизации
Вид збор: Именка, женски род
Преработка на едно книжевно дело за прикажување насцена.
Албански: dramatizim
Употреба: Литература
Придавање драматичен карактер на нешто, драматизирање.
Албански: dramatizim
Употреба: Преносно значење