drain - онтологија

дренира повеќе

дренираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Суши со одвод на влага.
Отстранува гној.
Употреба: Медицина

одводен повеќе

одводниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на одвод.

одводни повеќе

одводнат
Вид збор: Глагол, свршен
Одведе вода од мочурлива земја, исуши блато, мочуриште.

одлив повеќе

мн. одливи
Вид збор: Именка, машки род
намалување, опаѓање
Албански: shterje
Употреба: Преносно значење