dogwood - онтологија

дрен повеќе

мн. дренови
Вид збор: Именка, машки род
Шумско не многу големо дрво, што расте во грмушки, со многу тврдо стебло, со жолти цветови и со ситни црвени плодови.
Латински: Cornus mascula Албански: thanë
Употреба: Ботаника

дренина повеќе

Види и: дренка (ж.)
мн. дренини
Вид збор: Именка, женски род
дренка
Латински: Cornus mascula Албански: thanë
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор

дренка повеќе

мн. дренки
Вид збор: Именка, женски род
дрен
Латински: Cornus mascula Албански: thanë
Употреба: Ботаника