documentary - онтологија

документарен повеќе

документарниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на документи, што е заснован на документи или податоци за нешто.

документарец повеќе

мн. документарци
Вид збор: Именка, машки род
документарен филм
Употреба: Разговорно , Сцена