doctor - онтологија

доктор повеќе

мн. доктори
Вид збор: Именка, машки род
(едн.) Највисок академски степен што се добива со изработка и одбрана на значаен научен труд во определена област на науката.
Албански: doktor
Употреба: Образование
Лице што се здобило со таков научен степен.
Албански: doktor
Употреба: Образование

докторува повеќе

докторуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се занимава со лекување, работи како лекар.