directing - онтологија

режија повеќе

режијата
Вид збор: Именка, женски род
Дејноста на режисер.
Француски: régie Албански: regji, udhëheqje
Употреба: Сцена
Примери:
Режијата на филмот му беше доверена нему.

режирање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
режира
Употреба: Сцена