debtor - онтологија

борчлија повеќе

мн. борчлии
Вид збор: Именка, машки род
(немен. по род) Должник, тој што борчи, што има борч.
Турски: borçlu Албански: debitor, borxhli
Употреба: Економија , Неменлив збор

должник повеќе

мн. должници
Вид збор: Именка, машки род
Лице што има долг, што должи некому нешто.
Албански: debitor, borxhli
Употреба: Економија
Лице што треба да исполни некоја морална обврска или должност.
Албански: obligim, borxh
Употреба: Преносно значење