crude - онтологија

безрасуден повеќе

безрасудниот
Вид збор: Придавка
Што е без расудување.

брзоплет повеќе

брзоплетиот
Вид збор: Придавка
непромислен, невешт, неумесен
Српски: брзоплет
Употреба: Дијалектен збор

неспретен повеќе

неспретниот
Вид збор: Придавка
невешт
Српски: неспретан
Употреба: Дијалектен збор

суров повеќе

сурови
Вид збор: Придавка
Кој не е обработен, не е преработен.
Албански: i papunuar