crescent - онтологија

полумесечина повеќе

мн. полумесечини
Вид збор: Именка, женски род
Симбол на исламот или хералдички знак.
Албански: gjysëmhëna

рогач повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Месечина која не е полна.
Албански: gjysmëhënë
Употреба: Поетски збор
Примери:
Небото сино е чисто/гост му е месецот рогач.