creed - онтологија

верују повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Систем од убедувања, погледи, принципи.
Албански: kredo
Употреба: Неменлив збор , Преносно значење , Религија

кредо повеќе

мн. креда
Вид збор: Именка, среден род
Исповед, симбол на верата, „верују“.
Латински: credo Албански: kredo, besim
Употреба: Религија