crater - онтологија

кратер повеќе

мн. кратери
Вид збор: Именка, машки род
Отвор на врвот на вулкан низ кој излегува лава.
Албански: krater, çarje
Употреба: Геологија
Јама во земјата направена од бомба, метеор и сл.
Албански: krater