coward - онтологија

кукавица повеќе

мн. кукавици
Вид збор: Именка, женски род
плашлив човек
Албански: qyqar, frikacak
Употреба: Преносно значење

плашливец повеќе

мн. плашливци
Вид збор: Именка, машки род
Лице што лесно се плаши.
Албански: frigacak

страшливец повеќе

мн. страшливци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што има страв од нешто.

стрина повеќе

мн. стрини
Вид збор: Именка, женски род
слаб човек, кукавица
Албански: frikacak
Употреба: Преносно значење