cornucopia - онтологија

кичер повеќе

мн. кичери
Вид збор: Именка, машки род
За плодови, растенија - собрани на едно место неколку од нив.
Албански: tufë

плодородие повеќе

Вид збор: Именка, среден род
плодородност
Албански: pjellor
Употреба: Земјоделство
Примери:
Познат е тој крај по своето плодородие.
бериќет, род
Албански: bereqet, begati
Употреба: Земјоделство
Примери:
Големо плодородие.