cognition - онтологија

повидок повеќе

мн. повидоци
Вид збор: Именка, машки род
Круг на знаење, на сознанија.
Албански: horizont njohurish
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој го проширува органскиот свет, откривајќи нови повидоци кон зоологијата и ботаниката.

спознание повеќе

мн. спознанија
Вид збор: Именка, среден род
Во филозофијата и психологијата - процес на одразување на стварноста на мозокот на човека.
Употреба: Филозофија