cocaine - онтологија

кока повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
кокаин
Албански: kokainë
Употреба: Медицина

кокаин повеќе

(едн.) кокаинот
Вид збор: Именка, машки род
Алкалоид што се добива од кока или по синтетички пат, силно наркотично средство кое во медицината се употребува за локална анестезија и за ублажување на болки.
Албански: kokainë
Употреба: Медицина
Таква материја употребувана од наркомани како опојна дрога.
Албански: kokainë
Употреба: Правда