clutch - онтологија

квачило повеќе

мн. квачила
Вид збор: Именка, среден род
Дел од преносниот механизам со кој се активираат тркалата кај моторните возила.

куплунг повеќе

мн. куплунзи
Вид збор: Именка, машки род
Спојка во автомобилот што сврзува две вратила кои ја пренесуваат погонската сила.
Германски: Kupplung
Употреба: Технологија

спојка повеќе

мн. спојки
Вид збор: Именка, женски род
Она со кое нешто се сврзува.
Албански: lidhje

спојница повеќе

мн. спојници
Вид збор: Именка, женски род
Она со кое нешто се спојува.
Албански: lidhëse, mbërthyese
Употреба: Технологија