clod - онтологија

грутка повеќе

мн. грутки
Вид збор: Именка, женски род
Стврднато парче земја што се изделува при орање, копање.
Албански: krep, plis dheu
Употреба: Земјоделство

коњ повеќе

мн. коњи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што работи нешто лошо, што се однесува грубо, несмасно.
Албански: kalë
Употреба: Разговорно