classicism - онтологија

класицизам повеќе

(едн.) класицизмот
Вид збор: Именка, машки род
Правец во литературата и уметноста што се јавува во 17 и 18 век и се карактеризира со враќање кон традиционалните облици на грчко-римската уметност.
Албански: klasicizëm
Употреба: Уметност