cheetah - онтологија

гепард повеќе

мн. гепарди
Вид збор: Именка, машки род
Вид диво животно со дамки по телото, со високи нозе и мала глава од фамилијата мачки.
Латински: acinonyx jubatus
Употреба: Зоологија