catacomb - онтологија

катакомба повеќе

мн. катакомби
Вид збор: Именка, женски род
(обично мн.) Подземни ходници и простории во кои првите христијани ги погребувале мртвите и се собирале за молитва.
Албански: katakomb
Употреба: Историја
Кај старите Египќани - место под земјата каде што се чуваат мумиите.
Албански: katakomb
Употреба: Историја
Мрачно место.
Албански: katakamb, vend i errët
Употреба: Преносно значење