calorie - онтологија

калорија повеќе

мн. калории
Вид збор: Именка, женски род
Стара единица за количество топлина, енергија еднаква на потребната топлина 1 грам вода да се загрее на 1 степен Целзиусов.
Албански: kalori
Употреба: Физика
Хранлива вредност на животните продукти.
Албански: kalori
Употреба: Медицина