cake - онтологија

колак повеќе

мн. колаци
Вид збор: Именка, машки род
Колач, погача (обично со неа се кани на свадба).
Турски: kolak Албански: kulaç, pogaçe
Употреба: Гастрономија

колач повеќе

мн. колачи
Вид збор: Именка, машки род
Слатко печено тесто, направено од меко брашно со млеко, јајца и масло, обично исполнето со фил.
Албански: kollaqe, ëmbëlsirë
Употреба: Гастрономија
(обично мн.) Слатки испечени од парчиња од такво тесто.
Албански: kollaqe
Употреба: Гастрономија
Обреден леб испечен за некои празници од меко брашно во облик на круг, обично со украси од тесто на површината.
Албански: kulaç
Употреба: Црковен термин