burst - онтологија

испрсне повеќе

Види и: прсне (св.)
испрснат
Вид збор: Глагол, свршен
Прсне, пукне со прскање.
Албански: plas, pëlcas

кавти повеќе

кавтат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се кавти) За костени и други растенија чии плодови сами се отвораат.
Албански: qëroj
Употреба: Преносно значење
(се кавти) Се смее.
Албански: pëlcas nga të qeshurit

оброни повеќе

обронат
Вид збор: Глагол, свршен
За солзи - пролее, пророни.
Албански: derdh, shpërthej
Употреба: Народна поезија
(се оброни) Пророни солзи.
Албански: derdh lot

пукне повеќе

пукнат
Вид збор: Глагол, свршен
Во медицината - се отвори дел од телото (оган, обично чир).
Албански: pëlcet
Употреба: Медицина

распукува повеќе

Види и: распука (св.)
(се) распукуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се) распука

рафал повеќе

мн. рафали
Вид збор: Именка, машки род
Брз, зачестен оган од огнено оружје.
Употреба: Воен термин

цркне повеќе

цркнат
Вид збор: Глагол, свршен
прсне, пукне
Албански: pëlcet
Употреба: Разговорно