bulb - онтологија

глава повеќе

мн. глави
Вид збор: Именка, женски род
долен дел од растение
Албански: kokë
Употреба: Ботаника

главичка повеќе

мн. главички
Вид збор: Именка, среден род
главица (кромид)
Албански: kokëz
Употреба: Ботаника , Деминутив

компир повеќе

мн. компири
Вид збор: Именка, машки род
Подземен орган на растение, најчесто украсно што личи на компир, што има форма на компир.
Албански: zhardhok
Употреба: Ботаника , Преносно значење , Разговорно

крушка повеќе

мн. крушки
Вид збор: Именка, женски род
Светилка што има форма на крушка.
Албански: poç
Употреба: Технологија