bob - онтологија

боб повеќе

мн. бобови
Вид збор: Именка, машки род
Санка за лизгање со повеќе места со два пара лизгалки од кои предниот е подвижен и служи за управување.
Албански: sajë, bob
Употреба: Спорт

висок повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ѕидарски алат во форма на конус за определување вертикала при ѕидањето.
Албански: pingul
Употреба: Архитектура и градба