birth - онтологија

породилен повеќе

Види и: родилен (прид.)
породилни
Вид збор: Придавка
Што се однесува на раѓање.
Употреба: Медицина

раѓање повеќе

Види и: раѓа (несв.)
(едн.) раѓањето
Вид збор: Именка, среден род
Доаѓа на свет, се раѓа.
Албански: lindje
Употреба: Медицина
Примери:
На третиот ден по неговото раѓање.

раѓачка повеќе

Вид збор: Именка, женски род
раѓање

родилен повеќе

Види и: породилен (прид.)
родилни
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на раѓање.
Употреба: Медицина

роѓевен повеќе

Види и: родевен (прид.)
роѓевна
Вид збор: Придавка
родевен
Употреба: Народна поезија

рождество повеќе

мн. рождества
Вид збор: Именка, среден род
раѓање
Употреба: Црковен термин