beauty - онтологија

блесок повеќе

мн. блесоци
Вид збор: Именка, машки род
раскош, убавина, сјај
Албански: shkëlqim, bukuri
Употреба: Преносно значење

грација повеќе

мн. грации
Вид збор: Именка, женски род
убавина
Албански: bukuri
Употреба: Поетски збор

естетика повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Убавина, убав изглед.
Албански: estetikë, bukuri

красота повеќе

мн. красоти
Вид збор: Именка, женски род
убавина

личотија повеќе

мн. личотии
Вид збор: Именка, женски род
Cилно изразена убавина.

личоќа повеќе

Види и: личотија (ж.)
мн. личоќи
Вид збор: Именка, женски род
личотија

лиџба повеќе

мн. лиџби
Вид збор: Именка, женски род
личотија
Албански: bukuri

лиџбина повеќе

Види и: личотија (ж.)
мн. лиџбини
Вид збор: Именка, женски род
личотија

нимфа повеќе

мн. нимфи
Вид збор: Именка, женски род
Убава девојка.
Албански: nimfë, vashë e bukur

пеперуга повеќе

мн. пеперуги
Вид збор: Именка, женски род
убавина
Албански: bukuri
Употреба: Преносно значење

прелест повеќе

мн. прелести
Вид збор: Именка, женски род
убавина, красота
Албански: hijeshi, bukuri
Употреба: Книжевен збор

убавец повеќе

мн. убавци
Вид збор: Именка, машки род
Убав човек, убаво машко.
Албански: bukurosh
Убав предмет или убаво животно.
Албански: bukuri
Употреба: Преносно значење

убавина повеќе

мн. убавини
Вид збор: Именка, женски род
привлечност, допадливост
Албански: bukuri
Примери:
(посл.) Убавината пазар собира, а груботијата куќа врти.

убавица повеќе

мн. убавици
Вид збор: Именка, женски род
Убава жена, убава девојка, убава мома, убаво девојче.

убавост повеќе

Види и: убавина (ж.)
убавоста
Вид збор: Именка, женски род
убавина

убавото повеќе

Види и: убав (прид.)
(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
квалитетното, доброто

убосница повеќе

Вид збор: Именка, женски род
убавица

убост повеќе

Види и: убавина (ж.)
убоста
Вид збор: Именка, женски род
убавина
Употреба: Дијалектен збор

услуп повеќе

Вид збор: Именка, машки род
убав, складен изглед, складност, складна форма
Турски: üslup
Примери:
Кој ја виде, се зачуди на услупот нејзин и на убавината нејзина, лицето како сонце и греело.

цвеќе повеќе

мн. цвеќиња
Вид збор: Именка, среден род
(само едн.) Нешто споредбено убаво.
Албански: si lule
Употреба: Преносно значење , Разговорно

чудесност повеќе

Вид збор: Именка, женски род
убавина
Албански: bukuri, mrekulli