bath - онтологија

бања повеќе

мн. бањи
Вид збор: Именка, женски род
Капалиште, просторија за капење во куќа или во стан.
Албански: banjë
Употреба: Архитектура и градба
Капење во топла вода.
Албански: banjë, larje

искапе повеќе

искапат
Вид збор: Глагол, свршен
избања
Албански: dush
(се искапе) се избања
Албански: dush

капење повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
пливање, миење, туширање

мие повеќе

мијат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
(се мие) Секое утро се миеше на бунарот.
Албански: laj