baggage - онтологија

багаж повеќе

(едн.) багажот
Вид збор: Именка, машки род
Потребни работи што се носат при патување (куфери, торби).
Албански: bagazh
Употреба: Туризам
Оптовареност со мислење, идеологија, предрасуди, обично во негативна смисла.
Албански: bagazh, peshë
Употреба: Преносно значење