author - онтологија

автор повеќе

мн. автори
Вид збор: Именка, машки род
Творец, создавач на некое дело, најчесто уметничко или научно.
Албански: autor
Употреба: Уметност

авторски повеќе

Види и: автор (м.)
авторскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на автор.

перо повеќе

мн. пера
Вид збор: Именка, среден род
(мн. пера) автор, писател
Албански: autor
Употреба: Преносно значење

писателка повеќе

мн. писателки
Вид збор: Именка, женски род
Жена писател.
Употреба: Литература