armour - онтологија

блиндира повеќе

блиндираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Заштити, заштитува со челичен оклоп (обично автомобил, воз, врата).
Употреба: Воен термин

оклоп повеќе

мн. оклопи
Вид збор: Именка, машки род
Метална облека што служи за заштита на телото во борба.
Албански: mburoj, pancir
Употреба: Историја
Метална заштитна облога на воена бродови, тенкови, возови и сл.
Албански: pancir, blind
Употреба: Воен термин