alto - онтологија

алт повеќе

мн. алтови
Вид збор: Именка, машки род
(само едн.) Длабок женски глас.
Албански: alto
Употреба: Музика и танц
Лице што има глас алт.
Албански: alto
Употреба: Музика и танц