albinism - онтологија

албинизам повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Вроден недостиг на пигменти во кожата кај луѓето и животните, поради што кожата и влакната изгледаат бели, а очите црвени.
Употреба: Медицина