agency - онтологија

агентура повеќе

мн. агентури
Вид збор: Именка, женски род
Мрежа од шпиони и диверзанти на одредена влада.
Албански: agjenturë

агенција повеќе

мн. агенции
Вид збор: Именка, женски род
Посредничка фирма што врши определени услуги за други фирми, установи или за приватни лица.
Албански: agjenci
Употреба: Економија
Установа што се занимава со собирање и ширење вести.
Албански: agjenci