may - онтологија

косар повеќе

мн. косари
Вид збор: Именка, машки род
Народен назив за месецот мај.
Албански: emërtim popullor i muajit maj
Употреба: Архаизам , Неменлив збор

мај повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Петтиот месец во годината.
Албански: maj
Употреба: Неменлив збор

може повеќе

можам
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Смее, дозволено му е.
Албански: mund

смее повеќе

(се) смеат
Вид збор: Глагол, несвршен
Има моќ, право, дозвола и сл.
Албански: mund

црешар повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Народен назив за месецот мај.
Албански: qershor