eden - онтологија

едем повеќе

мн. едеми
Вид збор: Именка, машки род
(само едн.) Според Библијата – градина, рај на Земјата, земјиниот рај.
Албански: Eden, kopshti i Ademit e i Havës
Употреба: Религија