Синоними за 'ќарува':

ќарува (несв.)
[ ќа-ру-ва ]
синоними:
добива (несв.), заработува (несв.), печали (несв.)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК