Синоними за 'разгласува':

разгласува (несв.)
[ раз-гла-су-ва ]
синоними:
личи (несв.)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК