а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џурне

џурнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. ожари
Англиски: burn Албански: djeg, përvëloj
Примери:
Ме џурна со копривата.
2. (се џурне) се ожари
Англиски: burn Албански: digjem, përvëlohem
Примери:
Се џурна од копривата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК