а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џунџуле

мн. џунџулиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 16894
Едногодишно растение со привлечна миризба со ливчиња во форма на пердув и цветови во боја жолта како лимон, златножолта и портокалова.
Латински: Tagetes erecta Англиски: Mexican marigold Албански: bathër, kumak
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК