а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џунгла

мн. јунгли
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7149
1. Рамнина покриена со бујаци и густа трева - во Индија.
Англиски: jungle Албански: xhungël
Употреба: Географија , Екологија
2. Тропска мочуришна шума воопшто; густа тропска шума.
Англиски: jungle Албански: xhungël
Употреба: Географија , Екологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК