а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џукела

мн. џукели
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15878
1. улично куче
Англиски: cur
Употреба: Дијалектен збор , Зоологија
2. одвратно лице
Англиски: brute
Употреба: Дијалектен збор , Пејоратив
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК