а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џудист

мн. џудисти
Вид збор: Именка, машки род
Спортист кој се бави со јудо.
Англиски: judoka
Употреба: Спорт
Примери:
Нашите јудисти се пласираа во финалето.