а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џотне

џотнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. става, метна, вовлекува, упикува
Англиски: creep Албански: vë, shtie, fut
Употреба: Разговорно
2. (се џотне) се вовлекува, се упикува, се шупка
Англиски: creep Албански: shtie, vë, depërton
Употреба: Разговорно