а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џотка

Вид збор: Глагол, несвршен
1. става, вовлекува
Албански: shtie, tërheq
Употреба: Разговорно
2. (се џотка) се вовлекува
Англиски: creep Албански: shtie, depërton
Употреба: Разговорно
Изведенки
џоткање ср.