а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џиџи-миџи

Вид збор: Именка, множина
Ситни предмети, дреболии, евтин накит и сл.
Англиски: trifle
Употреба: Разговорно
Примери:
Минуваа крај тезгињата со џиџи-миџи.