а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џиљве

Вид збор: Именка, среден род
кокетерија, претргнување, перчење
Англиски: coquetry Турски: cilve
Употреба: Разговорно
Изведенки
џиљфе ср.