а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џишне

џишнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30900
1. изгори, подгори
Англиски: burn
Употреба: Разговорно
Примери:
Си ги џишна прстите на шпоретот.
2. запече
Англиски: burn
Употреба: Разговорно
Примери:
Нешто ја џишна во градите.