а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џихад

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Света војна во исламот.
Англиски: jihad
Употреба: Политика , Религија
Изведенки
џихадист м.
мн. џихадисти
Пример: Џихадистите напредуваат и го шират своето влијание на Балканот.