а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џип

мн. џипови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2839
Лесен теренски автомобил.
Англиски: jeep Албански: xhip
Употреба: Транспорт